Λίγες ημέρες πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι μαθητές των τριών τμημάτων του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Poke-Twinning Friends δημιούργησαν τα έργα τους και πήραν μέρος στον διαγωνισμό λογότυπου που πραγματοποιήθηκε. Ύστερα από ψηφοφορία μεταξύ των μαθητών των συνεργαζόμενων σχολείων, η πρόταση του σχολείου μας ανακηρύχθηκε νικήτρια! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!

Poke Twinning LOGO

Οι μαθητές των Ε' και ΣΤ' τάξεων, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα "Poke-Twinning Friends", δημιούργησαν ψηφιακά avatars γνωριμίας για να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους στους συνεργάτες τους.

E1 avatars

E2 avatars

ST1 avatars

Αγαπητοί γονείς, στα πλαίσια των φετινών μαθημάτων, οι μαθητές των τμημάτων Ε1, Ε2 και ΣΤ1 θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning, μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες, κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας.

Το πρόγραμμα που θα υλοποιηθεί ονομάζεται "Poke-Twinning Friends" και στοχεύει στην καλλιέργεια ψηφιακών, γλωσσικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, μέσα από διαθεματικές δραστηριότητες που σχετίζονται με το αγαπημένο παιχνίδι των παιδιών Pokemon! Οι μαθητές θα συνεργαστούν με σχολεία από την Ισπανία, την Τσεχία, την Ιταλία και την Τουρκία.

Μπορείτε να βλέπετε τις δράσεις στην ιστοσελίδα μας με την ετικέτα Poke-Twinning Friends και συγκεντρωτικά στο μενού eTwinning --> Poke-Twinning Friends.

etwinning