Οι μαθητές της Δ' Τάξης, μαζί με τους συνεργάτες τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία του προγράμματος eTwinning "Monumental Travellers", δημιούργησαν μία ψηφιακή έκθεση με ανακατασκευές μνημείων από όλο τον κόσμο. Το σχολείο μας χρησιμοποίησε τρισδιάστατο εκτυπωτή, στον οποίο οι μαθητές εκτύπωσαν τρισδιάστατα μοντέλα που εντόπισαν στο διαδίκτυο.

Powered by emaze

Οι μαθητές της Δ' Τάξης, μαζί με τους συνεργάτες τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία του προγράμματος eTwinning "Monumental Travellers", δημιούργησαν συνεργατικά ένα συννεφόλεξο με μνημεία που γνωρίζουν από όλον τον κόσμο!

Τα 5 δημοφιλέστερα μνημεία που απάντησαν τα παιδιά ήταν:

1) Η Ακρόπολη

2) Ο Πύργος του Άιφελ

3) Το Big Ben

4) Το Άγαλμα της Ελευθερίας

5) Η Ολυμπία

Δείτε όλες τις απαντήσεις εδώ!

famousMonuments

Την Τρίτη 23/11 και την Παρασκευή 26/11 πραγματοποιήθηκαν δύο τηλεδιασκέψεις γνωριμίας μεταξύ των σχολείων που συμμετέχουν στο eTwinning έργο "Monumental Travellers". Τα παιδιά της Δ' Τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συνομιλήσουν με τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων.

1stMeeting 1

1stMeeting 2