Πρόγραμμα eTwinning "Let's Learn with the BeeBot"

Αγαπητοί γονείς, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής του Ολοήμερου προγράμματος, οι μαθητές των Α’-Β’ και Γ'-Δ' τάξεων, μαζί με τη δασκάλα της πληροφορικής, θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα eTwinning, μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες, κάνοντας χρήση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας.

Το πρόγραμμα που θα υλοποιηθεί ονομάζεται "Let’s Learn with the BeeBot" και αποτελεί μια εισαγωγή στην αλγοριθμική σκέψη, τη ρομποτική και το STEM (Science: Επιστήμη, Technology: Τεχνολογία, Engineering: Μηχανική, Mathematics: Μαθηματικά). Το σχολείο μας θα συνεργαστεί με σχολεία από την Τσεχία, την Εσθονία, την Πορτογαλία και την Τουρκία, με παιδιά αντίστοιχης ηλικίας.

Μπορείτε να βλέπετε τις δράσεις μας στην ιστοσελίδα μας με την ετικέτα "Learn with BeeBot” και συγκεντρωτικά στο μενού eTwinning --> "Learn with BeeBot".

etwinning