Γερμανικό έθιμο της 11ης Νοεμβρίου, Ε' και ΣΤ' Τάξη

Η 11η Νοεμβρίου είναι η γιορτή του Αγίου Μαρτίνου. Για τους Γερμανούς, είναι μια καλή ευκαιρία να μάθουν πώς να μοιράζονται!

Ο Μαρτίνος ήταν ένας απλός άνθρωπος που μοιραζόταν τα υπάρχοντά του και στήριζε όσους είχαν ανάγκη. Χαρακτηριστικά λέγεται ότι στη διάρκεια μιας χιονοθύελλας έκοψε στα δύο τον μανδύα του, για να ντύσει έναν γυμνό φτωχό και έτσι τον έσωσε από το κρύο. Μάλιστα, ο «δικός μας» Δομήνικος Θεοτοκόπουλος του έχει αφιερώσει έναν πίνακα του, στον οποίο απεικονίζεται ο Άγιος Μαρτίνος στο άλογο του να σχίζει τον μανδύα με το ξίφος του και να τον δίνει στο ζητιάνο.

Τα παιδιά με τη βοήθεια των δασκάλων τους φτιάχνουν τα φαναράκια τους (Laternen) προκειμένου να συμβολίσουν το φως και την ελπίδα που φέρνει η προσφορά στη ζωή των ανθρώπων που έχουν ανάγκη. Παράλληλα, μαθαίνουν τα σχετικά τραγούδια.

Το ίδιο έκαναν και τα παιδιά της ΣΤ' και της Ε' τάξης στα πλαίσια του μαθήματος των γερμανικών! Έφτιαξαν τα φαναράκια τους και έμαθαν το τραγούδι του Αγίου Μαρτίνου. Στη συνέχεια γύρισαν τις τάξεις του σχολείου και τραγούδησαν, παρουσιάζοντας το έθιμο αυτό στους υπόλοιπους μαθητές και δασκάλους του σχολείου μας!

11 Nov German