Ενημερωτικό για τη δήλωση self-test στη νέα πλατφόρμα

5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

όπως ήταν αναμενόμενο, σήμερα Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2021, δημιουργήθηκαν κάποιες (ευτυχώς ελάχιστες) δυσλειτουργίες κατά τη διαδικασία δήλωσης των self-test στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr

Για την αποφυγή ταλαιπωρίας στις επόμενες δηλώσεις, διαβάστε τι πρέπει να κάνετε, αν αντιμετωπίσετε κάποιο από τα συχνότερα προβλήματα:

1ο πρόβλημα: Αναζητώ το παιδί στο σχολείο και δεν μπορώ να το βρω.

Ενέργειες που απαιτούνται:

Για την αναζήτηση στην εφαρμογή edupass θα πρέπει να εισάγετε το ΟΝΟΜΑ, το ΕΠΩΝΥΜΟ και την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ του παιδιού σας όπως ακριβώς είναι δηλωμένα στο σχολείο.

(Προσοχή σε περίπτωση που επιλέξετε το όνομα από την αυτόματη συμπλήρωση).

Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το σχολείο για να ελέγξετε τα στοιχεία.

2ο πρόβλημα: Η εφαρμογή μου αναφέρει ότι δεν ταυτοποιείται το ΑΜΚΑ του παιδιού μου.

Η εφαρμογή edupass ταυτοποιεί το ΟΝΟΜΑ, το ΕΠΩΝΥΜΟ και την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ του παιδιού σας όπως ακριβώς είναι δηλωμένα στο σχολείο με το μητρώο του ΑΜΚΑ.

Ενέργειες που απαιτούνται:

Ελέγξτε τα στοιχεία όπως είναι δηλωμένα στο σχολείο και τα στοιχεία του Μητρώου του ΑΜΚΑ. Δείτε τα στοιχεία σας στο μητρώο του ΑΜΚΑ στο gov.gr στη διαδρομή Αρχική / Πολίτης και καθημερινότητα / Στοιχεία πολίτη και ταυτοποιητικά έγγραφα / Εύρεση Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ).

Διορθώστε τα στοιχεία του παιδιού είτε:

• -Επικοινωνώντας με το σχολείο μήπως το λάθος υπάρχει εκεί.
  • -Με επίσκεψή σας σε ένα ΚΕΠ για να διορθώσετε τα στοιχεία του ΑΜΚΑ. Εναλλακτικά τη διόρθωση του ΑΜΚΑ μπορείτε να την κάνετε και με τηλεδιάσκεψη με υπάλληλο του ΚΕΠ. Επισκεφτείτε το gov.gr στην διαδρομή Αρχική / Πολίτης και καθημερινότητα / Στοιχεία πολίτη και ταυτοποιητικά έγγραφα / Μεταβολή στοιχείων στον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ)

3ο πρόβλημα : Ο μαθητής δεν έχει ΑΜΚΑ ή ο γονέας συναντά δυσκολία στο να εντοπίσει τον ΑΜΚΑ του στο σύστημα;

Ενέργειες που απαιτούνται:

Σε περίπτωση που ο μαθητής δεν έχει Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) ή προσωρινό ΑΜΚΑ (ΠΑΜΚΑ) ή Προσωρινό Αριθμό Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ) ή ο γονέας συναντά δυσκολία στον εντοπισμό των συγκεκριμένων αριθμών, παρέχεται η δυνατότητα επίσκεψης σε δημόσια δομή. Οι πλησιέστερες δημόσιες δομές είναι:

1. ΙΑΤΡΕΙΟ ΕΟΔΥ, Δήμος Χαϊδαρίουοδός Αναγεννήσεως 25 (2Ο  Κλειστό Γήπεδο) 9:00 - 15:00

ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΝΝΠ), Δήμος Πειραιά, Ακτή Μουτσοπούλου 66, 9:00 -15:00

ΙΑΤΡΕΙΟ ΕΟΔΥ, Δήμος Ιλίου, οδοί Αίαντος και Χρυσηίδος 9:00 - 15:00

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου