Δράσεις ψηφιακού εγγραμματισμού ενηλίκων - 1η Συνάντηση (ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ)

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού συμμετέχει στις δράσεις ψηφιακής εκπαίδευσης και ψηφιακού εγγραμματισμού που υλοποιούνται από την Περιφέρεια Αττικής και απευθύνονται τόσο σε γονείς όσο και σε εκπαιδευτικούς. Κύριος στόχος των δράσεων είναι η εκπαίδευση εκατό χιλιάδων πολιτών μέσα από τη λειτουργία 100 σταθερών σημείων ψηφιακής εκπαίδευσης, ένα από τα οποία έχει οριστεί και το σχολείο μας. Η εκπαίδευση θα παρέχεται από εξειδικευμένα στελέχη και πιστοποιημένους εκπαιδευτές.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις ξεκινούν τον Σεπτέμβριο 2021 με μία πρώτη διαδικτυακή συνάντηση την Τετάρτη 22 Σεπτεμβρίου 2021 στις 19.00. Η θεματική της πρώτης συνάντησης είναι "Ενημέρωση για την απόκτηση ψηφιακών γνώσεων και ικανοτήτων αναφορικά με την επίγνωση και την αντιμετώπιση των κινδύνων του Διαδικτύου (π.χ. Διαδικτυακές Απάτες, Ψεύτικα Profile), την προστασία των ψηφιακών συσκευών (π.χ. κωδικοί πρόσβασης, χρήση antivirus) και την προστασία των προσωπικών δεδομένων" και απευθύνεται σε γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Για να συμμετάσχετε στη συνάντηση, συμπληρώστε αυτή τη φόρμα.

Θα ακολουθήσουν συναντήσεις στις εξής θεματικές ενότητες:

thematikes