Ετικέτα Σχολείου Etwinning 2021-2022

Το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού έχει την τιμή να βραβεύεται για δεύτερη φορά με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2021-2022. Τα Σχολεία eTwinning αναγνωρίζονται ως πρωτοπόροι και ηγέτες σε θέματα όπως η ψηφιακή πρακτική και η ασφάλεια στο διαδίκτυο. Με την Ετικέτα Σχολείου, το eTwinning επικροτεί τη συμμετοχή, τη δέσμευση και την αφοσίωση όχι μόνο μεμονωμένων μελών του eTwinning, αλλά και ολόκληρου του σχολείου, όπου ομάδες εκπαιδευτικών και σχολικών ηγετών εργάζονται παρέα. Η κατάκτηση του τίτλου «Σχολείο eTwinning» βασίζεται στην ιδέα ότι συντελείται ένα εξελικτικό ταξίδι με στοιχεία που μπορούν να αξιολογηθούν αντικειμενικά. Δεν πρόκειται για διαγωνισμό, αλλά για πρόοδο του σχολείου που μεταβαίνει από το ένα επίπεδο στο άλλο.

Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning απονεμήθηκε σε 2935 σχολεία σε όλη την Ευρώπη, 77 εκ των οποίων είναι ελληνικά. Μπορείτε να δείτε τη λίστα με τα σχολεία εδώ.

awarded etwinning school label