Το τμήμα Α-Β του ολοήμερου προγράμματος στο μάθημα των ΤΠΕ συμμετέχει στο πρόγραμμα Δημιουργούμε και επαυξάνουμε με συνεργάτες το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης Κρήτης, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ερυθραίας, το 3ο Δημοτικό Σχολείο Λουτρακίου, το Δημοτικό Σχολείο Νέα Γενιά Ζηρίδη και το Δημοτικό Σχολείο Αθηένου Κύπρου.

Το πρόγραμμα έχει ως θεματικό άξονα την επαυξημένη πραγματικότητα, δηλαδή τη θέαση ενός πραγματικού περιβάλλοντος που εμπλουτίζεται σε πραγματικό χρόνο από ψηφιακά στοιχεία, όπως εικόνες και ήχους.

AR

Για το σκοπό αυτό, θα χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας Blippar που μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα κινητό ή ένα tablet. Για να μπορέσετε να δείτε τις δημιουργίες μας, ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

1) Εγκαταστήστε την εφαρμογή και εκκινήστε την.

2) Μόνο την πρώτη φορά, πρέπει να εισάγετε τον ειδικό κωδικό προβολής των εργασιών μας. Επιλέξτε το εικονίδιο των ρυθμίσεων πάνω αριστερά και διαλέξτε Enter Test Code. Ο κωδικός μας είναι 9999999. Αυτή η ρύθμιση γίνεται μόνο μια φορά.

3) Στοχεύστε με την οθόνη του κινητού/tablet σας την εικόνα που σας παρουσιάζουμε (η οποία μπορεί να είναι είτε εκτυπωμένη είτε στην οθόνη ενός υπολογιστή) και κάντε κλικ για να σκαναριστεί.

Αμέσως θα εμφανιστούν τα στοιχεία με τα οποία εμπλουτίσαμε την εικόνα, όπως οι φωνές μας! Ξεκινήστε δοκιμάζοντας να γνωρίσετε την ομάδα μας!