Erasmus+: Ανακύκλωση στο σχολείο

Ο Δήμος Κορυδαλλού, στηρίζοντας τις δράσεις ανακύκλωσης των μαθητών μας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ "Harry Potter and the Case of the Sick Earth", παρείχε στο σχολείο μας δύο ειδικούς κάδους ανακύκλωσης χαρτιών και αλουμινίων/πλαστικών. Οι κάδοι τοποθετήθηκαν στον 2ο όροφο του κτιρίου, διευκολύνοντας τους μαθητές να συμβάλλουν στην ανακύκλωση υλικών, καθώς η πρόσβαση είναι πλέον άμεση από όλες τις τάξεις του 2ου ορόφου. Στο ισόγειο παραμένει η γωνιά της ανακύκλωσης, με κάδους για ανακύκλωση χαρτιού, πλαστικού, καπακιών, μπαταριών και λαμπτήρων. Παράλληλα, ο Δήμος Κορυδαλλού προμήθευσε τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με ειδικές σακούλες ανακύκλωσης, για χρήση στο σπίτι ή για μεταφορά ανακυκλώσιμων υλικών στο σχολείο.

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμο Κορυδαλλού που στέκεται δίπλα στις προσπάθειες των παιδιών για έναν καλύτερο πλανήτη!

korydallos logo

Δείτε τα νέα του Erasmus+ Harry Potter and the Case of the Sick Earth στην ιστοσελίδα μας και στην ιστοσελίδα του προγράμματος!

Παλαιότερα άρθρα