Άκου τι Είπαν, ΣΤ' Τάξη

Στα πλαίσια του μαθήματος "Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών", οι μαθητές της ΣΤ' Τάξης έγιναν μικροί παραγωγοί και οργάνωσαν το δημοφιλές τηλεπαιχνίδι  "Άκου τι Είπαν".

Οι μαθητές κάθε τμήματος έγραψαν ερωτήσεις, οι οποίες ενσωματώθηκαν σε μια ηλεκτρονική φόρμα. Μαθητές της Ε' και ΣΤ' απάντησαν ηλεκτρονικά στα δύο ερωτηματολόγια και έτσι συγκεντρώθηκαν οι ζητούμενες απαντήσεις. Στη συνέχεια, χρησιμοποιήθηκε το λογισμικό Microsoft Excel για να επεξεργαστούν οι μαθητές τις απαντήσεις κάθε ερώτησης. Με τη βοήθεια των φίλτρων, της ταξινόμησης και της καταμέτρησης, ομαδοποίησαν τα δεδομένα και έβγαλαν τις τελικές συγκεντρωμένες απαντήσεις κάθε ερώτησης, καθώς και τους βαθμούς τους. Τέλος, δημιούργησαν γραφήματα για την καλύτερη οπτικοποίηση των αποτελεσμάτων.

Έτσι, λοιπόν, οργανώθηκε ένα "επεισόδιο" του παιχνιδιού. Και το επόμενο βήμα; Μα βέβαια να παίξουμε!

Το σχολείο μας αντάλλαξε "επεισόδια" με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού και όλοι διασκέδασαν παίζοντας!