Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα "STEM στη Χωχαρούπα", δημιουργήθηκε ως τελικό προϊόν ένα ψηφιακό βιβλίο με δραστηριότητες προγραμματισμού τις οποίες σχεδίασαν και επίλυσαν εξ ολοκλήρου οι μαθητές των 2 συνεργαζόμενων σχολείων.

Αυτό το βιβλίο με τις δραστηριότητες μπορεί να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά για την εξοικείωση και άλλων μαθητών με τις βασικές αρχές της αλγοριθμικής σκέψης.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά!

Στα πλαίσια του προγράμματος "STEM στη Χωχαρούπα", οι μαθητές της Β' τάξης πήραν μέρος σε διαγωνισμό μαθηματικών και προγραμμάτισαν το μελισσάκι BeeBot ώστε να φτάσει στη σωστή απάντηση!

Στα πλαίσια του etwinning προγράμματος "STEM στη Χωχαρούπα", οι μαθητές της Β' τάξης του 5ου ΔΣ Κορυδαλλού και του 2ου ΔΣ Αγ. Ιωάννη Ρέντη γίνονται μικροί προγραμματιστές και παίζουν με την μαϊμουδίτσα CodeMonkey!