Οι μαθητές της Δ' Τάξης, μαζί με τους συνεργάτες τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία του προγράμματος eTwinning "Monumental Travellers", δημιούργησαν συνεργατικά ένα συννεφόλεξο με μνημεία που γνωρίζουν από όλον τον κόσμο!

Τα 5 δημοφιλέστερα μνημεία που απάντησαν τα παιδιά ήταν:

1) Η Ακρόπολη

2) Ο Πύργος του Άιφελ

3) Το Big Ben

4) Το Άγαλμα της Ελευθερίας

5) Η Ολυμπία

Δείτε όλες τις απαντήσεις εδώ!

famousMonuments

Την Τρίτη 23/11 και την Παρασκευή 26/11 πραγματοποιήθηκαν δύο τηλεδιασκέψεις γνωριμίας μεταξύ των σχολείων που συμμετέχουν στο eTwinning έργο "Monumental Travellers". Τα παιδιά της Δ' Τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συνομιλήσουν με τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων.

1stMeeting 1

1stMeeting 2

2ndMeeting 1

2ndMeeting 2

Παρουσίαση των συνεργαζόμενων ομάδων του eTwinning έργου "Monumental Travellers", στο οποίο συμμετέχει η Δ' Τάξη. Ο διαδραστικός χάρτης θα εμπλουτίζεται με τις παρουσιάσεις όλων των σχολείων. Κάντε κλικ στον σύνδεσμο μέσα στην εικόνα για να προβάλετε τον χάρτη με τα σχολεία.